7. červenec 2018 - Plavba lodí 2018

Konal se už druhý ročník courání se loďkami po našem rybníčku. Tady se můžete podívat, jak to všechno Pavel "xrv" zaznamenal a na You-Tube zavěsil
 
 Tahle kapitolka ještě není zcela uzavřena, bude doplněna několika dalšími aktuálními fotografiemi a loňské fotografie z prvního ročníku se tady také brzy objeví.
 
 29. červen 2018 - Dřevosochařský víkend

V posledních dnech června se u nás pod patronátem Svazku obcí středního Pootaví konal "Dřevosochařský víkend". O co šlo, to uvidíte na clipu pod obrázkem. Jak k tomu došlo, to nám pověděla Lenka Samcová, místostarostka naší obce.
 
 Každý rok koncem srpna se v Katovicích pořádá "Katovický otesánek", setkání řezbářů a dřevosochařů. Jednou, když jsem se vracela z práce, viděla jsem v parku sochy a řezbáře. Protože jsem zvědavá, zašla jsem se na to podívat zblízka a taky se začala zajímat o podrobnosti. Ta akce je součástí Pootavského léta, je podpořena jakýmsi grantem a co je důležité, vybrané sochy jsou instalovány v Katovicích.
 
 Tak jsem si pomyslela, proč ne taky u nás? Ostatně, sochy by naší vesnici docela slušely.
 Pátrala jsem a pátrala, přemýšlela a na podzimním shromáždění Svazku obcí středního Pootaví jsem vznesla dotaz na dřevosochání a dotace. Paní Karasová, manažerka svazku, se toho nápadu ujala, poptala se a tak to vlastně vzniklo. Ostatní obce se také přidaly.
 
 Materiál jsme dostali darem ze štěchovické pily a potom už jen zbývalo sehnat umělce, tedy další pátrání. To už ale bylo jednodužší, protože během loňského Otesánka jsem se seznámila s řezbářem panem Skrbkem, na kterého jsem si vzala kontakt. Dále to už šlo, jako po másle...
 
 Pan Ladislav Skrbek, autor vodníka, sovy a dvou hřibů, je zaměstnáním obchodní zástupce mlékáren Laktos a řezbářství provozuje jako svého koníčka. Je to velice vstřícný a milý pán.
 Rovněž velmi vstřícná a milá paní s darem od Boha je Edita Hrbková, která pracuje ve zdravotnictví a dřevořezání má jako vedlejší pracovní poměr.
 A musím se ještě jednou opakovat, ale jak milý, tak i vstřícný je rovněž Standa Navrátil, bohém, autor sv. Jana Nepomuckého. Standa vystudoval výtvarnou školu a vyřezávání mu poskytuje obživu. Je umělec od A do Z.
 Vlastně jsem trefila na moc fajn lidi...
 
 Takže to vzniklo samo, i když jsem tu myšlenku nosila téměř dva roky v hlavě. Cílem té akce je zkrášlení obcí a já to chtěla naší obci umožnit. Další ročníky budou v Kladrubech, potom v Poříčí a Střelské Hoštice to uzavřou.
 
 V neděli 1. července jsme sochy převezli Samcům na zahradu, aby si je mohli kolemjdoucí prohlédnout. Jenomže v noci z úterý na středu někdo přestříhal pletivo a ukradl tvář poutníka od Edity Hrbkové spolu s oběma hříbky Ladislava Skrbka.
 Byla jsem hodně zklamaná a informovala oba řezbáře. Pan Skrbek i paní Hrbková nám okamžitě nabídli nahrazení ukradených děl novými, aniž by požadovali jakoukoli finanční kompenzaci.¨
 Velká, velká pochvala jim patří...
 
 Nikdo nic neviděl ani neslyšel. Případ byl ohlášen policii, v pátrání se pokračuje...
 21. říjen 2017 - Volby do poslanecké sněmovny

V pátek a o sobotě proběhly volby do poslanecké sněmovny parlamentu České republiky. Ještě v sobotu nám pan starosta Samec oznámil rozhlasem výsledky. V porovnání se zbytkem republiky byla u nás volební účast nadprůměrná.
 Koho zajímají podrobnosti, nechť poklepne sem: Výsledky
 23. červen 2017 - Autogramiáda

Dnes byla v obchodním centru Maxim svými autory představena kniha "Obrazy z dějin Strakonic", která vznikla z iniciativy autora pana Ondřeje Fibicha k 650 výročí vzniku města. Na textu se podílel Karel Skalický a fotografiemi přispěli Zdeněk Lacina a Ivana Řandová. Knihu vydal pan Fibich vlastním nákladem ve svém nakladatelství.
 Na 200 stranách křídového papíru naleznete 184 fotografií a obrazů, doprovázených zasvěceným textem.
 27. květen 2017 - Slavnostní vysvěcení praporu SDH

Naši hasiči si k 85. výročí založení hasičského sboru věnovali nový prapor a ten byl dnes slavnostně pokřtěn.
 Začátek po jedné hodině odpolední byl zcela v režii katovického pana faráře, který slavnost zahájil mší svatou. Nejprve však poblahopřál některým účastníkům k tomu, že mají tu možnost být současně v kostele i v hospodě. Však uvidíte.
 Po mši byl prapor slavnostně přinesen a pokřtěn. Následovaly slavnostní promluvy. Poté byl prapor slavnostně odnesen do budovy obecního úřadu.
 Děti měly možnost se protočit na řetízkovém kolotoči, ale z jejich strany nebyl moc veliký zájem. Zato ze strany dospělých by zájem byl, ale naštěstí nebyl kolotoč k něčemu takovému uzpůsoben.
 Po oficiální části slavnosti nastoupila kapela Experiment z Horažďovic, která hrala k tanci a ku poslechu do osmi hodin. Tím to ovšem zdaleka neskončilo...
 
 P.S. Náš hasičský sbor byl založen 7. února 1932. Podrobnosti najdete v kapitole "Čtení z kroniky".14. únor 2017 - Retro Pepík Matašovský 2006/2010

Letos jsme si pořídili trochu více místa pro naší webovou stránku. Proto můžeme z archivu vytáhnout všechny clipy, které se sem dosud nevešly a začneme je postupně zařazovat.
 Nejprve začneme se snímky Pepíka Matašovského. Necháme je zpočátku pohromadě, až po nějakém čase je chronologicky zařadíme do časové osy.
 Tak, ať se líbí
 
 Krty-Hradec v lednu 2006
 
 
 
 
 
 
 
 Masopust 2006
 
 
 
 
 
 
 
 Myslivecká výroční schůze 2006
 
 
 
 
 
 
 
 Únor / březen 2006
 Paní Růžena Sokolová oslavila 1. února šedesáté narozeniny.
 Paní Růžena Matašovská oslavila 3. března sedmdesáté páté narozeniny.
 
 
 
 
 
 Zima 2010- projížďka autem zasněženou obcí
 
 
 
 
 
 
 
 Masopust 2010
 
 
 
 
 
 
 
 Myslivecká výroční schůze 2010
 
 
 
 
 
 
 
 Pan Josef Lukeš- 80 let
 
 
 
 
 
 
 
 Paní Miluška Kozáková- 80 let
 
 
 
 
 
 
 
 Zájezd našich myslivců do Švédska
 
 
 
 
 
 
 
 14. leden 2017 - Fotbalistky 1968

V naší návštěvní knize se objevil příspěvek pana Jiřího Egermaiera, který připravuje setkání strakonických fotbalistek po 50. letech
 Zde je obsah jeho e-mailu, kterým svůj příspěvek doplnil.
 
 Dobrý den, jak jsem zřejmě již napsal, hledám fotbalistku paní Alenu Turkovou-Matašovskou, Krty č.15. Připravuji pro muzeum ve Strakonicích obsáhlý dokument s fotografiemi a dobovými výstřižky z novin. Zároveň také hledám bývalé hráčky, abych pro ně organizoval setkání po 50.letech. Předejte prosím paní Matašovské moji zprávu a můj e-mail, ať se mi ozve. Kniha kterou jsem vydal v roce 2004, je z historie umění a je v knihovně ve Strakonicích, viz příloha.
 
  Jiří Egermaier, Strakonice
  e-mail jiri.egermaier@centrum.cz
 

  Zpráva, včetně telefoního čísla pana Egermaiera byla paní Matašovské předána.
 
 8. říjen 2016 - Volby do krajů

V pátek a sobotu proběhly volby do krajských zastupitelstev. V neděli nám pan starosta oznámil rozhlasem výsledky. U nás se nepřihodilo nic převratného, výsledek byl předvídatelný. To, že asi polovina voličů zůstala sedět na zadku doma, se nechá ohodnotit, ve srovnání s některými jinými obcemi, jako úspěch.
 Koho zajímají procenta a výsledky u sousedů, nechť poklepne sem: Výsledky
 13. září 2016 - Vážení kaprů

Že se nevyhnutelně blíží horká fáze jihočeského podzimu, předznamenalo dnešní dění na břehu Hradeckého rybníka. Blatenští rybáři přijeli zvážit své chovance. Stačilo jim jen pár minut, aby do sítě nachytali reprezentační vzorek ryb, ze kterého byla určena průměrná váha asi 2 Kg na kus, což je asi tak to, co zákazník požaduje.
 Člověka přitom napadne, proč se ty ryby vůbec neloví jenom sítěmi, když to tak umějí. Průběžně, po celý rok. K tomu rybníku a krajině by to bylo určitě šetrnější.
 Prý to ale nejde, mínil jeden. Na námitku, že to v Bavorsku jde, odvětil doyen v bílém vousu, že jak to dělají v Bavorsku, se on může vysr... Také stanovisko.
 Přikládám krátký snímek z popisovaného vážení ryb.
 14. květen 2016 - Karel IV 700 let

   Dnes před 700 lety se v Praze narodil chlapec, kterého jeho rodiče Jan Lucemburgský a Eliška z rodu Přemyslovců obdařili jménem Václav. Jméno Karel přijal později k uctění svého kmotra a strýce, krále Karla Sličného, na jehož pařížském dvoře vyrůstal.
    O Karlově životě bylo a ještě bude v těchto dnech mnoho napsáno a proto administrátor našich stránek nechtěl zůstat stranou a pokusil se také o jeden neotřelý pohled.
 
 
 
 24. duben 2016 - Jarní úklid

Pamětníci se shodují, že letošní účast občanů na jarním úklidu obce, byla snad největší. Duší celého podniku byli opět hasiči, jako ostatně u většiny kultůrních a zkultůrňovacích akcí. Úklid byl zakončen posezením u harmoniky v hradeckém hostinci.
 
 
 
 
  Že taková akce může být docela zábavná, dokazuje krátký clip z úklidu obce v roce 2010 a od té doby se skoro nic nezměnilo.
 
 
 
 15. duben 2016 - Divoké husy

 Po kačerovi kachničky mandarinské se na Hradeckém rybníku objevili další exoti- uhnízdil se zde párek divokých hus. Není to sice nic tak moc exotického, těch párků se každoročně uhnízdí v Jižních Čechách na 800, ale přece jenom většina z nás zná divoké husy pouze z impozantních tahů, kdy jejich klínové formace přelétají nad naší krajinou. Na jaře směrem na sever, na podzim opět na jih.
  Náš párek se zde uhnízdil a vyvedl šest čilých housat, se kterými brázdí rybník. Záběry byly pořízeny teleobjektivem 400 mm, bez stativu, při teplotě 3° a pouze v tričku, takže je to poněkud rozklepané. Až bude tahle kapitola uzavřena, bude clip doplněn o nové záběry a zkrácen na snesitelnou délku.
 
 9. duben 2016 - Výroční schůze

V hospodě Na Hradci se konala výroční schůze. Naše zastupitelstvo nás informovalo o věcech, o kterých bychom měli vědět a odpovídalo na dotazy občanů. Beseda, ze které přinášíme audio- záznam, trvala 53 minut a potom následovala volná zábava.
  Z této části večera už žádný záznam neexistuje.
 
  Obrázek cesty k hospodě je od pana profesora Alfréda Fuchse, otce paní Trojanové.
 6. únor 2016 - Masopust 2016

 Rok se s rokem sešel a opět jsme měli masopust.
 
  Sraz byl v půl deváté v hradeckém hostinci. Tedy v půl deváté tam kromě pana hostinského ještě nebyl nikdo, ale brzy se začali účastníci scházet. Po desáté již bylo plno, účastníci průvodu se mezitím převlékli do svých masek a po obligátním hromadném snímku opustili hospodu.
 
 
 
  Venku se všichni shromáždili a opět se fotografovalo.
 
 
 
 
  Potom se konečně vyšlo do terénu a patlalo se a matlalo ...
 
 
 
 
  A patlalové stále matlali, kapela pana Černohouse k tomu vesele vyhrávala a ostatní účastníci pojídali zákusky a popíjeli nápoje.
 Jinak měl průchod Hradcem hladký průběh.
 
 
 
  Po překročení potoka Kolčavky vstoupil průvod do druhé části obce, do Krt. I tam dokonal dílo zkázy.
 Unavení účastníci průvodu se opět posílili v hradeckém hostinci, kde mezitím začal masopust dětí.
 Doufejme, že i z této akce někdo vytvořil záznam. Na této stránce zveřejníme všechny fotografie, nebo videa z masopustu 2016, pokud nám ovšem budou poskytnuty.
 
 
 1. leden 2016 - Ohlednuti za rokem 2015

Průběh roku 2015, viděný objektivem fotoaparátu rodiny Melicharových.
 Fotografie byly předány paní Ladou Melicharovou.
 
 Velmi rádi přetiskneme Vaše digitální fotografie, které nám zašlete. Ale abychom z nich mohli udělat album, musí splňovat dvě jednoduché podmínky. Musí být na nich aspoň něco vidět(kromě tmy) a lidé na nich musí stát na nohou, nikoliv ležet, nebo stát na hlavě. Rovněž neuškodí, přiložíte-li k fotkám krátký komentář s vlastním pohledem na téma.
 Děkujeme za pochopení.
 
 
  Masopust
 
 
 
 
 
  Brigáda.
 
 
 
 
 
  MDŽ
 
 
 
 
 
  Mše.
 
 
 
 
 
  Svatba Lenky Kohoutové.
 
 
 
 
 
  Májka
 
 
 
 
 
  Úklid vesnice.
 
 
 
 
 
  Den dětí.
 
 
 
 
 
  Upálení Jana Husa.
 
 
 
 
 
  Nohejbal.
 
 
 
 
 
  Beseda cestovatelů.
 
 
 
 
 
  Střelby
 
 
 
 
 
  Stromeček
 
 
 
 
 
  Silvestr
 
 
 
 
 
 březen 2015 - Výroční myslivecká schůze

Po oficiální části došlo tradičně opět k části "volná zábava". O muzikální kulisu se, také tradičně, postaralo duo otec a syn Matašovský.
 
 
 6. červenec 2014 - Den dětí

Pro ty nejmenší bylo postaveno velké nafukovací hřiště, pro ty trochu větší byly připraveny ruzné dovednostní atrakce a soutěže, jakož i oblíbené pochoutky. Těm starším bylo ukázáno, jak se mohou na motorce vyblbnout, jak je to cool a co si tedy mají přát o vánocích pod stromeček.
  Byl nádherný den a všem se to moc líbilo.
 
 21. červen 2014 - Šunka na grilu

Koncem jara někoho napadlo, že už se dlouho nic nedělo a že by se s tím mělo něco udělat. Tak se pár sousedů složilo, zakoupil se sud piva a velká šunka, která se následně grilovala a odřezávala, až vůbec nic nezbylo, ani to pivo.
 
 8. březen 2014 - Mezinárodní den žen

Hlavní atrakcí sobotního odpoledne byl kurz v aranžování a vázání květin. To ovšem nemohlo být zachyceno, protože administrátor stránky dlel na myslivecké výročce.
 Vrátil se ale v pravý čas, aby ještě stačil zachytit druhou část oslavy, totiž hudební vložku muzikálního dua paní Sykové a pana Černohouse.
 
 8. březen 2014 - Výroční myslivecká schůze

Tentokrát setrval autor snímku pouze do fotografování, potom se hnal zpátky do hradecké hospody, kde jej čekala druhý část oslav MDŽ.
 
 
 
 
 
 26. říjen 2013 - Výlov Vejvodova rybníka

Samozřejmě to nebyl výlov toho rybníka hradeckého. To by byla letos už druhá rána.
 Vylovena byla vodní nádrž u Vejvodova mlýna, kterou mají pronajatou rybáři z Dražejova. Měli to moc hezky připravené, s muzikou a nápoji. Kapři byli obecenstvu prodáváni za lidové ceny. Mlýn poskytl celé akci hezké prostředí, i když už pomalu začíná nabývat strašidelných rozměrů. Možná by někdo na něj měl upozornit pana Trošku.
 
 2013 - Máňa a Jiskra od zimy do léta

Určitě je znáte. Té starší s černou hřívou, Máně, je už 27, ale blondýna Jiskra má teprve 18. Jsou to pohodové holky, potkat je můžete každý den ve Strakonicích. Většinou dopravují pivo, ale přivezou vám cokoliv, žijí totiž na volné noze.
  Obě holky vzpomínají na časy konjunktury, kdy při každé dodávce dostaly od hostinského do kýble pivo (s vodou).
  Teď už je jasné, že mluvím o kobylkách. Mě zaujaly ovšem něčím jiným, než zdržováním dopravy. Ony totiž umí couvat a to mistrovsky. Když jsem viděl, jak umí s povozem zajet pozpátku do garáže, natočil jsem pomocí telefonu a fotoaparátu tento časosběrný snímek.
 říjen 2012 - Výlov Vejvodova rybníka

Vodní nádrž u Vejvodova mlýna je dlouhodobě pronajatá Dražejovským rybářským klubem.
  Každoroční podzimní výlov s prodejem ryb na místě, bývá vždy s velkým zájmem sledován.
 
 
 
 2012 - Myslivecký ples

Letos byla na řadě hradecká hospoda. Tombola byla bohatá a zábava výborná, jako ostatně vždy.
 
 
 
 3. listopad 2012 - Bažantí hon o svátku sv. Huberta

Svátek svatého Huberta, patrona lovců a myslivců, oslavilo myslivecké společenství Mnichov-Krty-Hradec lovem bažantů. Zde je jedna krátká ukázka z "horké" fáze lovu.
 
  Poznámka pod čarou.
  Svatý Hubert, patron Arden a biskupství Liége, není pouze ochráncem myslivců. Je také ochráncem lukostřelců, lesních dělníků, řezníků, kožešníků, lovců kožešin, soustružníků, optiků, slévačů, výrobců matematických přístrojů, matematiků, výrobců rolniček, loveckých psů a ochránce proti psímu kousnutí, proti vzteklině, proti hadímu uštknutí a proti strachu před vodou. To koukáte.
 13. září 2012 - Houbařův sen

 Opravdu se nechci chvástat, ale o tento zážitek se musím podělit. Letos houby rostly všude, nehledaly se, pouze sbíraly. A tak jsem jednou přišel na svůj oblíbený plácek a nevěřil očím.
  Tenhle houbařův sen je natočen na normální fotoaparát, proto ty barvy v lese jsou trochu vybledlé, ale věřte, všechno co na tom filmu vidíte, jsou jen a jen zdravé hřiby. Jinak tam nebylo už nic jiného.
  Já vím, takový Vašek Rudle se tomu může jen pousmát, on tohle nosí z lesa skoro denně, ale kdo z nás na to má, že?5. září 2012 - Retro

Něco pro pamětníky. Pan Miloslav Samec starší nám poskytl několik filmů, které nás vrátí na chvíli do blízké i vzdálenější minulosti.
 
  První film natočil velmi zručně pan Václav Cába, učitel na základní škole v Katovicích, v roce 1982. Škoda, že toho není více, ale tenkrát se točilo na "osmičku" a ta byla drahá. Proto si pan Cába před každým záběrem velmi dobře rozmyslel, co a hlavně jak bude točit. To filmu velice prospělo. A hlavně- uměl to.
  Je to klasická Konopická, jak ji můžeme vidět i v naší galerii na fotografiích pana Buzína.
 
 
 
  To tahle Konopická z 11. srpna 1990 je už něco jiného. Už se točily clipy na magnetický pásek, na kterém bylo dost místa za levný peníz a to i v barvě. Tenhle a ještě následující snímky spáchali Alena a Václav Boškovi ze Stříteže.
 
 
 
 
  A tady- Staročeské máje z 26. května 1991.
 
 
 
 
 
  Tenhle clip nám dovolil jeho majitel také přišpendlit k naší stránce. Jedná se o krátký úryvek z jednoho delšího snímku svatby z 22. řijna 1994. Zajímavý je tím, že se na něm mnoho sousedů asi opět pozná a proto jsme poprosili pana Miloslava Samce staršího, aby nám dovolil jeho zveřejnění.
  Bohužel, veškeré komentáře a vtipné poznámky účastníků překryli tvůrci filmu zpěvem paní Věry Martinové o nějakém koni, který kdesi vyhrál nějaký závod. Přes veškeré úsilí (a teoreticky je to možné) se nepodařilo toho koně vygumovat.
 26. květen 2012 - Oslava 80-ti let mnichovského hasičského sboru

Dobrovoní hasiči mnichovského sboru oslavili velkolepě své osmdesátiny. Pozvali své kolegy z okolních obcí a na sportovním hřišti uspořádali klání v hasičských dovednostech. Před tím ale nastoupila všechna mužstva (i ženstva, abych nezapoměl) ke slavnostnímu nástupu. Bylo proneseno mnoho oslavných projevů, i muzika k tomu hrála. Účast diváků byla veliká.
  Přinášíme zde jen malou ukázku, ale před i potom, to bylo také velkolepé.
 
 18. únor 2012 - Masopust

Letošní zima nebyla nějak zvlášť dlouhá, zato byla hodně studená. Proto, když se blížil závěr letošního masopustu (šibřinek, fašanku, karnevalu atd), nebylo na nějaký filmový záznam ani pomyšlení, protože v těch mrazech je baterka kamery velmi rychle prázdná a prsty toho, kdo tu kameru drží, jsou ještě rychleji nepoužívatelné. Ale přišlo teplo, obleva a tak byla opravdu radost se o "sádelné" sobotě jít trochu projít.
 
  Podle masopustní tradice má táhnout vsí průvod maškar, který provozuje muziku a různé taškařice a přitom se vybírají od sousedů do košíku různé pochutiny a nápoje, které se potom odpoledne v hospodě zkonzumují. U nás se to ale zkonzumuje všechno hned na místě.
  Také máme u nás takovou zajímavou tradici, že dva kašpaři, kteří jsou převlečeni za lazebníky, každého, který chce průvod obdarovat, počnou oblemcávat jakýmsi mazlavým tukem a dělají, jako že jej oholí, eventuelně jemu, nebo hlavně jí, opraví tímhle přípravkem účes.
 Lidem v průvodu se to z počátku moc líbí a některé holky, které se těm lazebníkům takhle dostanou do rukou dělají, že se jim to taky hrozně líbí a zase jiné holky sice taky dělají, že se jim to líbí, ale vidět to na nich vůbec není a některým holkám se to už nelíbí vůbec, takže se raději ani neukazují a dveře neotevírají, nebo vypouští svého druhého polovičku, aby si to za ně odskákal. Ke konci ale, kromě těch dvou lazebníků, to už moc nebaví nikoho a většina znavených poutníků se rychle stahuje na základnu, tedy do hospody.
 
  Tam ale už čekají dětičky a jak ty si to užívají, uvidíte z následujícího snímku. Děti se samozřejmě veselí a tančí, nikoho ve své nevinnosti nemydlí, protože z toho ještě nemají rozum.
 
 
 
 2011 - Myslivecký ples

Naši myslivci pořádají svůj ples střidavě jeden rok v Mnichově a rok poté na Hradci. Letos byla na řadě mnichovská hospoda. Záběrů z dění na sále bohužel není mnoho, protože pro nedostatek místa, musel kameraman sedět ve výčepu.
 Tady je ale vidět to nejdůležitější.
 
 3. prosinec 2011 - Mikulášská

Na letošní Mikulášské se tradičně opět sešlo mnoho dětí, tolik jich snad nebylo ani na Bramborákování. Celá oslava byla věnována dětem, pro které bylo ve sklípku hostince vytvořeno opravdovské Peklo se živými čerty, na které se mohly přijít podívat. Pro ty nejmenší to byl velmi silný zážitek, zatímco ti starší se mohli potrhat smíchy. Na Zemi byly uspořádány veselé soutěže, do kterých se příležitostně zapojili i rodiče.
 
 Oslava byla korunována příchodem svatého Mikuláše s andělem a čerty. Ti rozdávali dětem dárky, za které se děti musely poděkovat nějakou básničkou, nebo písničkou.Na videozáznam se z technických důvodů všechny děti nedostaly, tak snad příště, až to bude snímáno více kamerami.
 22. říjen 2011 - Bramborákování

Bramborákování jsme už skoro dva roky neměli a tak se s tím muselo něco udělat. Do rukou to opět vzal osvědčený tým Kluků a Holek. Ten oprášil starou hospodu a že tam bylo co oprašovat.
 Byl krásný podzimní den plný slunce a pohody a hospoda Na Hradci se se připravovala na novou premiéru. Škoda, že rybník byl právě po výlovu vypuštěn, vše mohlo být ještě romantičtější.
 
 
 V sobotu kolem páté odpoledne se sešlo na nějakých 140 hostů včetně dětí z Krt, Hradce a Mnichova a kdoví ještě odkud. Zatím, co dospělí přišli povzbudit těch 19 otrlých soutěžících v oboru pečení bramboráku, děti se těšili na krále svých pohádek, pana režisera Zdeňka Trošku, který prý možná taky přijde, jak bylo oznámeno.
 A přišel.
 
 
 Porota byla složena ze dvou dam, včetně vítězky předloňského ročníku paní Cimburkové, a sedmi pánů. Všem jim předsedal pan Zdeněk Troška, rodák z nedalekých Hoštic, které proslavil svou filmovou trilogií o slunci a senu. S námi se podělil o své kulinářské zážitky, které posbíral po celám světě, Dlouhou vsí počínaje a Vietnamem vůbec ne konče. Všechny nás upoutal svou srdečností, bezprostředností a humorem.
 Však se podívejte.
 
 
 Kuchařská soutěž se rozeběhla na "plovoucí" (doslova!) podlaze sklípku hospody. Bohužel se mohlo smažit pouze na jednom celém a polovině druhého dvouvařiče, protože pokud byly zapnuty vařiče dva, tak vypadaly pojistky. Asi se to nějak hádalo s energeticky mocnou aparaturou džejárů. Těm se ale musí uznat, že oproti loňským závodům ve vodních sportech, byla tentokrát hlasitost jejich hudby přizpůsobena "slyšícím".
 
 
 Pan Troška byl moderátorem pořadu otázán, zdali by neodpověděl na nějaké dotazy a on na ty dotazy rád odpověděl, hlavně dětem ale také i jednomu dětinovi. Přidal navíc ještě dva recepty na kapra a nějakou tu kulinářskou historku, to v téhle kapitolce všechno uvidíte.
 
 
 
 Porota zhodnotila soutěž a byly uděleny ceny. Kuriózně se na prvním místě umístily se stejným počtem 55 bodů hned tři nejskvělejší bramboráky. Jelikož však první cena byla bohužel jenom jedna, muselo dojít k "rozstřelu"- každá z vítězek musela zdůvodnit, proč právě ten její bramborák je zrovna ten nejlepší. No a dopadlo to takhle: První se umístila Jitka Kuncipálová, druhá Lada Poskočilová a na třetím místě Nikola Drnková. Bravo.
 
 
 Následně propukla volná zábava, během které téměř každý zatoužil být s panem Troškou vyfotografován. A ten, velice trpělivě a s humorem nechal vše přes sebe přejít, byl focen s mladými, starými, snad s každým, kdo byl v sále. Podepisoval se do památníčků i na vstupenky. Opravdu obdivuji jeho pohodu.
 
  A potom konečně nastala ta tombola. Výhry byly moc zajímavé, bábovky, pytle s moukou nebo bramborami, nůše plné zelných hlávek, nebo košíky s jablky. Byl bych rád taky vyhrál alespoň jednu zelnou hlávku, protože bych mohl své ženě plausibilně vysvětlit, že je k ní potřeba opatřit nějakou vhodnou přílohu. No, nestalo se.
 Potom už šly dětičky spát, kuřáci si směli zapálit, protože po celou dobu soutěže byl uvnitř hospody vyhlášen zákaz kuřby a hodovalo se dál. Poslední navracející se účastníky jsem zaslechl pod oknem své ložnice někdy kolem čtvrté hodiny ráno.
 13. srpen 2011 - Turnaj v nohejbalu

S malým zpožděním se na hřišti "Na stráni" uskutečnil nultý ročník turnaje v nohejbalu. K tomu není třeba mnoha slov, všechno uvidíte ve clipu pod fotografií a uslyšíte z úst paní moderátorky Hogáty. Kameraman bohužel, z důvodu jiných povinností, nemohl zaznamenat závěr celé události, totiž předávání ceny vítěznému teamu z Mnichova a jeho bohatýrský odjezd z místa klání.
 Pokud nám tedy někdo neposkytne fotografie dotyčného aktu, tak bude celý film k vidění snad až zase napřesrok.
 11. červen 2011 - Den dětí v Krtech

Úderem druhé hodiny začalo pršet. Nebyl to žádný přívalový déšť, jenom takové to jarní čůrání, ale stejně to mohlo zkazit náladu. Mohlo, ale nezkazilo. Bylo kam se schovat a stejně za chvíli skoro pršet přestalo.
 V porovnání s Mnichovem před týdnem byl náš Den dětí takový komornější a klidnější. Všem se to moc líbilo, i když se nám sluníčko neukázalo a bonbóny z nebe nepadaly.
 
 4. červen 2011 - Den dětí v Mnichově

U sousedů měli Den dětí. Ten mezinárodní se slaví už 1. června, ale tou dobou bývají děti ve škole, rodiče v práci, kdopak si tohle vymyslel? Proč to ti pořadatelé nemají tak sofistikované, aby zařídili, že ten svátek připadne na některý konec týdne, jako třeba Velikonoce. Ti naši z Krt-Hradce, si ten svátek posunuli hned o další týden, snad proto, aby se jim se sousedy nepřekrýval.
  V Mnichově se dětí sešlo požehnaně. Program byl velmi pestrý a jedním z jeho bodů byla také ukázka dovedností cvičených pejsků, kterou předvedli členové strakonického kynologického klubu. Jeden z těch pašáků, mnohonásobný šampión a nositel mnoha medajlí, je taťkou psíka, jehož majitelem je autor tohoto snímku. Na rozdíl od tatínka, se ale synek nenaučil nikdy nic pořádného, což ale nemusí být jeho chyba.
 Mnichovské děti si svůj den pěkně užily, i bonbóny jim z nebe padaly, jak uvidíte.30. duben 2011 - Vztyčení májky a podvečer čarodejnic

Poslední den měsíce dubna, stodvacátý den roku, je významným dnem žen. Tedy, ne všech žen, ale těch odvážných, které se sletí na košťatech ke svému každoročnímu reji.
 Muži staví mezitím májku a zapalují hranici, na které si chtějí čarodejnice usmažit. Nakonec se spokojí s opečenýmy buřty a strakonickým Dudákem, zatímco čarodejnice kazí malé děti.
 
 
 
 
 19. červen 2010 - Pavel Melan slaví 50

Tak už i Pavlu Melanovi táhne na šedesátku. Ale tu svou dnešní padesátku oslavil velmi důstojně, dá se říci- lidovou veselicí. Již z tradice, točil se na rožni statný vepřík, pivo teklo proudy a zpívalo se, ba tančilo. Však pohlédněte na ukázku z videa, které se se sem celé bohužel nevešlo, ale které vám oslavenec jistě rád zapůjčí.
 
 2010 - Sbírky pana Měchury

V únoru 2008 zahynul tragicky pan Václav Měchura. Zanechal nám jednak vzpomínky, ale také neskutečný bordel na svých pozemcích, byl totiž sběratel. Sbíral všechno, od hraček, obleků, bot, až po televize a pračky. A to vše umístil na své louce a na dvorku svého polorozpadlého domu. Trochu jsem pro něj měl porozumění, moje žena je také sběratelka, ale takhle daleko, jak můžete vidět na filmu pod obrázkem, to nikdy nedotáhla (a bohdá nedotáhne).
 A teď ke vzpomínkám. Každý, kdo ho znal, má na něj svůj názor a těch názorů je mnoho. Já jsem ho měl rád. Byl to inteligentní chlapík a pokud jsem ho potkal po ránu někde za vsí, byla radost s ním pohovořit. S přibývajícím dnem to bylo ovšem stále těžší, ale co mu nakonec vlastně zbývalo, než ten svůj nešťastný osud nějak utopit?
 4. červenec 2010 - Vodní sportování

Konečně byl po více jak půl roce dokončen film o soutěži ve vodáckých dovednostech na našem rybníku. Ne, že by dokumentarista byl nějak líný, ale nedostal potřebný materiál. Doprovodný zvuk byl totiž téměř k nepotřebě, neboť aparatura pana DJ překonala o mnoho decibelů záznamové možnosti kamerového mikrofonu. Nový zvukový doprovod, o který bylo požádáno ale nedorazil a tak byl film sestřižen tak, jak natočen. Jeho klirrfaktor byl dodatečně trochu snížen pomocí filtru od firmy Magix.
 S odhlédnutím od zvuku, byla ta nálada u rybníka ale vystižena dost přesně.
 
 22. květen 2010 - Pan Cimburek slaví 63

Své třiašedesáté narozeniny oslavil pan Jozef Cimburek tím nejhezčím způsobem- věnoval totiž veřejnosti své prasátko. Samozřejmě ne živé, ale naražené na rožňi obřího grilu, který naše obec půjčuje všem spoluobčanům za pouhých 200 Kč na den.
 Jelikož součástí této ušlechtilé akce byl také soudek volného piva, rozproudila se rychle veselá zábava, která trvala dlouho do noci. Vše se odehrávalo před a uvnitř nově rekonstruované klubovny pod prodejnou, kterou si občané svépomocí uvedli opět do nádherného stavu. Panu Cimburkovi patří dík, že se stal pokračovatelem slibně se rozvíjející tradice.
 Jen se podívejte, jak jsme se na oslavě narozenin poveselili.26. únor 2010 - Kulinářské pátky

Tak se nám slibně začíná rozjíždět nová tradice . Skupina přátel dobrého jídla se začala pravidelně scházet v klubovně a každý týden představí jeden z jejich členů svou kulinářskou kreaci. Začalo se pečenými kachničkami s bramborovým knedlíkem a zelím, byly představeny ukázky z domácích zabíjaček a dnes byly podávány pečené křepelky (bohužel z dovozu, protože nad našemi lány už dávno nic takového nelétá). Přílohou byl bramborový salát a jako desert byla podávána křepelčí vejce.
 Jako druhý chod následovala uzená vepřová rolka, tentokráte se dvěma druhy různých salátů. Vše se zalévalo řízným pivem a jemnými likéry.
 Dobrou chuť.20. únor 2010 - Masopust

Že se letošní karneval povedl, nám potvrdila třeba Verča Matašovská svým příspěvkem do našeho diskuzního fóra. Počasí nám celkem přálo, sluníčko sice nesvítilo, ale zima zas tak moc velká nebyla. Průvod maškar vyrazil krátce po desáté hodině z hospody a prošel dolní částí Hradce do Krt. U každého stavení byla hospodyně, nebo hospodář, obdařeni odborným lékařským vyšetřením přítomných zdravotníků a ti byli na oplátku počastováni tekutým i tuhým pohoštěním. Z Krt se maškary vydaly opět horní částí Hradce zpět do hospody, kde odpoledne zábava pokračovala karnevalem dětí. O tom, že bylo hodně veselo, se můžete přesvědčit shlédnutím videozáznamu, který byl natočen pány Kadlecem a Matašovským.15. leden 2010 - Dožerná

Dnes jsme si dojedli našeho vepříka, tedy to, co z něj ještě v mrazáku zbylo. A vydalo to na skvělý guláš, který se dostal na všechny.S vařením se začalo už ve čtvrtek odpoledne a pokračovalo se v pátek večer. Vše bylo opět zachyceno na video, které bude brzo na tomto místě k vidění.
 
 
 
 
 
 5. prosinec 2009 - Zabíjačka

Tak jsme se jí přece jen dočkali, té naší pravé, jihočeské zabíjačky. Přes všechna příkoří, klepy a udání závistivců (finančnímu úřadu a ten je i v našich zemích veliký pán) přivezl v pátek ve 13 hodin pan starosta Samec před klubovnu v Potrubí čilé prasátko. Vzápětí ovšem vznikly pochyby, je-li vepřík vhodný ke konzumaci, nebo spíš vhodnější do chovu.
 Pan starosta okamžitě rozptýlil naše obavy tím, že promptně dodal vepříka nového, tentokráte zaručeně jedlého. Porážky se účastnilo několik málo spolupracovníků, ale veliké množství čumilů, včetně autora této glosy. Tak tomu bylo i den příští, kdy několik dobrovolníků obětovalo svůj spánek a již od půl páté ráno připravovali půdu mistru řeznických umění, panu Zemenovi, který záhy také převzal režii. Vše uvidíte ve filmu, který byl během akce natočen a dnes (20.12.2009) sestříhán. Spustí se poklepem na fotografii ve hlavičce příspěvku.
 Navečer praskala klubovna ve švech. Pojedlo se, popilo, zatančilo, i verše byly recitovány. A všichni doufáme, že to určitě nebyla akce poslední, byť by se někdo opět pokusil, hodit nám klacek pod nohy.
 2009 - Hasičský ples

Snímek byl pořízen v nevalné kvalitě pouze fotoaparátem, ale věrně vystihuje atmosféru večera. Všichni se dobře bavili a k tanci hrála výborná muzika.
 
 
 
 
 10. říjen 2009 - Bramborákování

Proběhla soutěž o nejlepší bramborák- Bramborákování. Konala se opět v Potrubí a to za velké účasti. K posouzení byly představeny pozoruhodné bramboráky v tom nejrůznějším provedení a těch nejrůznějších tvarech.
  I obsah některých byl zajímavý- ochutnali jsme třeba bramborák se zelím, nebo bramborák s uzeným.
 Odborné porotě nebylo vůbec co závidět, ale ta se nakonec shodla na těch nejmistrnějších dílech.
 První cenu získala zaslouženě paní Cimburková a o tu druhou se podělily další dvě družstva, vedené paní Janou Melanů a Petrem Matašovským. Třetí cenu za skvělý bramborák obdržela paní Dáša Kunclová.
  A aby nebyli ti, co nic nevyhráli, smutní, obdržel každý z aktivních účastníků po jednom pytli s 25 kg. brambor. Tak tomu se říká soutěž!
 Bohužel, nikdo nám to nefotografoval, ani nefilmoval, takže přiložená fotka je pouze ilustrační, i když autentická. Během večera byl také domluven definitivní termín další připravované akce- pravé jihočeské zabíjačky. Ta by se měla konat na sv. Mikuláše, 5.12.2009.
 12. září 2009 - Grilování beránka

Griloval se beránek, kterého věnoval, porazil a odborně ošetřil chovatel, pan František Samec. Štěpán Kadlec, který to vše organizoval, věnoval 50-ti litrový sud piva Gambrinus a potřebné přílohy a příkusky. Novosedelští hasiči nám přátelsky zapůjčili motorový gril a vyschlé dřevo z jabloně nám zase věnoval pan Hynek Petrák ze Střely, takže akce byla zajištěna. Grilování proběhlo za celkem hezkého počasí před Potrubím. Venku se mohlo sedět dlouho do noci.
 
 
 
 Podívejte se, jak pomocníci pana Samce, dvě fenky Border kolie, umí celé stádo nasměrovat přesně tam, kam si přeje. A kam že si to vlastně přeje? No přesně tam, kam psům ukazuje svou holí. Není to ovšem zas tak jednoduché, on vlastně tou pastýřskou holí ke svým psům "mluví".
 
 
 
 prosinec 2008 - Otevření silnice Hubenov-Krty

Ten, kdo se chtěl vyhnout stále většímu provozu na silnici Strakonice-Horažd´ovice, nebo cílil směrem na Blatnou, volil silnici na Hubenov. Vlastně se o silnici ani nedalo mluvit, byla to taková lepší polní cesta, samá díra a výmol. Ale je z ní nádherný výhled a po jejím okraji stojí několik třešnových stromů, nevalné sice chuti, ale ranných a tedy po zimě velice osvěžujících. Mnohý poutník se zde zastaví, bohužel také mnohý vandal.
 Zásluhou tehdejšího senátora pana Kalbáče, byla opatřena velká část prostředků na novou výstavbu této silnice. Zbytek financovaly obce Krty-Hradec a Hubenov.
 říjen 2008 - Výlov Hradeckého rybníka

Ne každý rok, ale přece jen dosti pravidelně, bývá náš Hradecký rybník blatenskými rybáři vypouštěn a vyloven. Předchází tomu vážení ryb, což jest velmi zajímavá procedůra. Spočívá nejprve v nakrmení kaprů nějakou mňamkou, takže se stáhnou na jedno místo, na které se následující den vypraví zručný vrhač sítě, který během několika okamžiků nachytá dostatečné množství ryb, podle jejichž váhy jiný expert posoudí, zdali je doba zralá. A pakliže tomu tak je, nastanou přípravy na výlov a to se samozřejmě roznese mezi lidem, který přicházi v ten jistý den s igelitkami k lovišti, aby si odnesl nějakého čerstvého kapříka. Pro toho, který to ještě neviděl, zde malá ukázka.
 11. červen 2008 - Otevírání studánky Běličky

Byl to docela dobrý nápad Křesťanské strany lidové (odpusťte prosím tu zkratku), uspořádat takové putování po studánkách, které zas tak úplně nejsou v povědomí byť jen trochu vzdálenějších sousedů. My o té naší, Běličce, víme všechno, ale nedávno se přiznala jedna dáma z blízkých Katovic, že vůbec ani neví, kde ta naše Bělička leží, i když jezdí každý den kolem. "A jó, ta bílá kaplička ...".
 Proto bylo hezké, že jsme se u studánky spolu se sousedy z blízka i daleka (Strakonic) sešli, pánové politici pohovořili, pan farář s panem vikářem představili své vize, dětičky nám zazpívaly a zahrály, a převážně dívčí sbor strakonického gymnásia přednesl několik velmi hezkých skladeb, které tvoří také doprovod k přiloženému videu.
 11. květen 2008 - Oslava svátku matek

Svátek matek se slaví leckde leckdy, ale ve většiné evropských zemí se slaví druhou neděli v květnu. U nás byl zaveden v roce 1923 na podnět Alice Masarykové, ale již po 25. letech byl nahražen "Mezinárodním dnem žen". Až po listopadu 1989 se Svátek matek opět navrátil, ale MDŽ je dodnes, ať z nostalgických, či jiných důvodů slaven také.
  U nás se také slavily maminky, ale jak uvidíte, nějak ten program pořadatelé nedotáhli. Ty "maminky" se ovšem bavily docela dobře a to je hlavní.
  Video je bráno malým fotoaparátem, tudíž trochu rozklepané, za což se omlouváme.
 květen 2008 - Jarní procházka kolem naší vsi

Jaro 2008 kolem naší obce. To se pokusil autor přiloženého snímku vměstnat do doprovodu asi šesti- minutového valčíku "Hlasy jara" od Johanna Strausse.
 Jak se to podařilo, posuďte sami.
 
 
 březen 2007 - Kachnička Mandarinská

 Jednoho dne v březnu, se objevil na našem Hradeckém rybníku nádherný kachní krasavec. Kačírek byl vzrůsten sice menší, než naši březňáci, zato velmi aktivní a začal tokat velice brzy. Shromáždil tak kolem sebe nemalé hejno obdivovatelek a také si je dokázal uhájit. Byl velice bojovný a domácí kačeři sledovali jeho harem pouze z povzdálí.
  Po náhledu do odborné literatury, se kačírek ukázal být kachnou mandarinskou (Aix galericulata), jejíž domov leží na Dálném východě. K nám se ale dostal asi z Anglie, kde žije rovněž divoce. Páření s našemi březňačkami bylo ovšem neúspěšné, k vůli rozdílnému počtu chromozomů.
 
 
  Kačírek se objevil ještě jednou, ale potom jej už nikdo více nespatřil. Nezbývá než doufat, že neskončil nějakému lovci trofejí na kredenci. Podobný kačírek byl prý spatřen také na Chrudimsku a v Písku.
 
 
 
 
 5. únor 2005 - Masopust

Masopust se u nás slaví odjakživa, ale tentokrát u toho byl někdo s videokamerou a tak se nám to zachovalo. Pokud by měl někdo nějakou starší nahrávku, třeba z 8mm kamery, nechť se přihlásí, rádi bychom takové snímky zveřejnili.
 
 
 
 
 
 2004 - Pták Loskuták u Trojanů

Sourozenci Gondíkovi, moderátoři televizního kutilského pořadu Rady ptáka Loskutáka, navštívili selské stavení našich sousedů, manželů Trojanových. Bylo to velmi zajímavé a inspirující.